İçeriğe geç

SIFONİK SİSTEM NEDİR?

Sifonik Sistem olarak adlandırılan bu tesisat, modern bir yağmur suyu tahliye yöntemidir. Geleneksel sistemlerin yer çekimi kuvvetiyle hava ve su karışımını çatıdan indirmesine karşın Sifonik Sistem, boruların içinde havasız suyun oluşturduğu negatif vakum kuvvetiyle suyu çekerek tahliye eder.

sifonik sistem

SİFONİK SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

Boruların içinde oluşan vakum kuvveti, yüksek drenaj kapasiteli özel bir tasarım olan süzgeçler ve hemen inişindeki çap küçültücü devre elemanı sayesinde gerçekleşir. Tam kapasitede çalışan sistemde, hava ile birlikte inişe nazaran havasız sistem daha düşük hacim gerektireceğinden, daha küçük çaplarda boru kullanılır. Vakum etkisinin güçlenmesini de artıran düşük çaplı borular, sistemin gereksiz büyük boru çaplarından tasarruf etmesini sağlar.

Süzgeçlerle toplanan suyun yere indirilmesinde farklı bir tesisat yapısı kullanılır. Çapların küçülmesi ve vakum etkisinin artması ile azalan süzgeç sayısı, drenaj sağlanacak ortamda daha az delik açılmasını sağlar. Açılan deliklerde bulunan her süzgecin inişinde dikey iniş hattı olması yerine, yağmur suyu tavanda yatay hatlarla tek inişe iletilir. Böylece daha az iniş borusu kullanılarak büyük bir tasarruf daha sağlanmış olur.

Vakum etkisi ile tavanda yatayda hareket eden su eğime ihtiyaç duymadığından, sistemin uygulanacağı alan için mimari projelerin yapısında tasarım özgürlüğü sağlanmış olur. Ayrıca vakum etkisi oluşturduğu emiş gücü ile boru hatlarının temizlenmesini de sağlar. Böylece dış etkenlerle tıkanan boruların bakım ve onarım maliyetinden de tasarruf sağlanmış olur.

SİFONİK SİSTEMİN FARKI NEDİR?

1. Daha az süzgeç, iniş ve boru hattı: Daha az yer kaplayan tesisatı ve eğimsiz borular ile mekan tasarımında özgürlüğünüze engel olmaz, boru metrajından ve kurulum iş gücünden tasarruf sağlar.

2. Kendini temizleyen emiş gücü: Düşük çaplı komple su ile dolu boru hatları, güçlü bir vakum etkisi ile kendini temizler. Böylece tıkanma kaynaklı onarımlara gerek duyulmaz.

3. Program Tabanlı Tasarım: Kusursuz akış ve güvenli tesisatın tasarımını tüm sistemi hesaplayan program sağlar.

4. Ergonomik ürün yüksek kalite: Kompakt yapısı ürünün kalitesini yansıtırken, özel tasarlanmış kilit mekanizmaları ve geçme sistemleri ile kurulum kolaylığı sağlar

5. Alt yapısız sistem: Yerin altından giden boru hattı olmaması tesisatın bakımını kolaylaştırır. Daha az kazı yapılır böylece daha az iş gücü sarf edilir. Bir onarım gerektiğinde yerin tekrar kazılmasına da gerek kalmaz.

6. Yüksek Aşınma Dayanıklılığı: Yapısal malzeme özelliği ile sıfır korozyon ve uzun yıllar güvenli tahliye sağlar.

SİFONİK SİSTEMDE NEDEN GEBERİT TERCİH EDİLMELİDİR?

Geberit birçok tesisat sistemi ve ürünlerinde olduğu gibi Sifonik Sistem’in de mucididir. Kendi bünyesinde Geberit Pluvia Sifonik Çatı Drenaj Sistemi adı altında 40 yılı aşkın süredir, binlerce projede birçok yenilikle mühendislere ve tesisatçılara teknik destek sağlamaktadır. Yüksek ürün kalitesi, mükemmeliyetçi yaklaşımla tasarlanmış kolay kurulum teknikleri ve tüm bu bilgileri birleştirerek projenin uygulama aşamasına gelmesini kolaylaştıran tasarım programı Geberit Proplanner ile sifonik sistemde çıtayı yüksek bir noktaya getirmiştir.

SİFONİK SİSTEMİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Fabrikalar, iş yerleri, okullar, hastaneler, otoparklar, oteller, alışveriş merkezleri, spor tesisleri teraslı alanlar ve hemen hemen her çatı tipinde kullanılabilir.

Call Now Button